Deklaracje podatkowe rozliczone przez urząd? Twój e-PIT w 2019 roku.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na uproszczenie procedury związanej ze składaniem zeznania. W 2019 roku każdy z podatników wypełniających PIT-37 i PIT-38 nie będzie musiał martwić się o złożenie i uzupełnienie deklaracji. Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za niego. Twój e-PIT to odpowiedź na 11 milionów elektronicznych rozliczeń w 2018 roku.

Twój e-PIT w praktyce

Nowy sposób rozliczenia PIT zakłada zwolnienie podatnika z konieczności wypełnienia i złożenia deklaracji w wybranym przez niego urzędzie skarbowym. Nie będzie też on musiał martwić się o dostarczenie dokumentów zawierających informacje na temat prawa do skorzystania z ulg. Dane te zostaną pobrane z systemów Krajowej Administracji Skarbowej i innych instytucji zewnętrznych.

Organ ten do 15 lutego 2019 roku przygotuje wypełniony PIT-37 lub PIT-38. Zostanie to zrobione na podstawie danych dostarczonych od pracodawcy i informacji zawartych w ubiegłorocznych zeznaniach podatkowych. W przyszłym roku podatkowym tj. 2020 możliwość rozliczenia poprzez Twój e-PIT zyskają przedsiębiorcy składający deklaracje PIT-36 i PIT-36L.

Co musi zrobić podatnik – nowa usługa Twój e-PIT

Zastanawia Cię, jakie obowiązki musi spełnić podatnik w przypadku rozliczenia Twój e-PIT? Jak się okazuje, nie musi on składać wniosków, czy deklaracji o chęci przystąpienia do rozliczenia w tej formule. Każda osoba składająca PIT-37 lub PIT-38, powinna mieć udostępnione swoje zeznanie uzupełnione przez Krajową Administrację Skarbową PIT na portalu podatkowym w terminie do 15 lutego. Po zalogowaniu podatnik będzie miał możliwość:

  • zrezygnować z e-PITu i rozliczyć się samodzielnie,
  • zaakceptować Twój e-PIT, bez wprowadzenia poprawek,
  • uzupełnić dane dotyczące ulg i zaakceptować dokument,
  • wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce przeznaczyć 1% podatku,
  • rozliczyć się wraz z małżonkiem,
  • nie wykonywać żadnej czynności.

W przypadku ostatniej sytuacji niepodjęcie żadnego działania doprowadzi do automatycznego rozliczenia deklaracji podatkowej w ostatnim dniu składania zeznań – tj. 30 kwietnia.

Czy można rozliczyć się samodzielnie?

Nie chcesz rozliczać się przy pomocy nowego sposobu? Twój e-PIT nie ogranicza możliwości samodzielnego wypełnienia bądź złożenia deklaracji podatkowej. Wciąż można uregulować sprawy podatkowe bezpośrednio w urzędzie skarbowym, czy wysłać formularz listownie. Warto pamiętać też o możliwości złożenia e-deklaracji. Dokumenty te będą rozpatrywane przez urzędy skarbowe jako pierwsze.

Jeśli chodzi o e-Deklaracje, to wciąż jest to bardzo wygodna forma rozliczenia. Cały proces trwa zaledwie kilka minut, a na koniec podatnik otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie gwarancją dotarcia PIT na czas. Warto przytoczyć jedną z zalet tego sposobu rozliczenia. Osoba wypełniająca zeznanie decyduje o tym, jakie informacje zostaną zawarte na deklaracji i jak ostatecznie będzie wyglądał ten formularz. Może to uchronić przed stratą czasu na ewentualną korektę zeznania skarbowego – Krajowa Administracja Skarbowa może nie posiadać wszystkich informacji na temat ulg, z jakich podatnicy chcą skorzystać.

Nowość, jaką jest Twój e-PIT nie jest rozwiązaniem dotyczącym każdej osoby. W 2019 roku dotyczy wyłącznie deklaracji PIT 37 i PIT 38. W przyszłym roku będą z niego mogli skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się przez PIT 36 i PIT 36-L. Wprowadzone zmiany mają wpłynąć na maksymalne uproszczenie systemu podatkowego dla obywateli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *