Dlaczego PIT-11 jest ważny i jak należy go wykorzystać do rozliczeń?

Najpopularniejszą obecnie formą rozliczeń jest PIT-37, często korzysta się też z druku PIT-36. Jeśli wypełniasz jeden z tych formularzy, musisz wiedzieć, że informacje, które należy w nim zawrzeć znajdują się w PIT-11. Sprawdź, jakie dane są wypisane w tym dokumencie i jak z ich pomocą rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Najważniejsze informacje zawarte w druku PIT-11

Formularz PIT-11 jest sporządzany przez płatnika i musi zawierać szereg informacji, dzięki którym podatnik będzie mógł się rozliczyć. Osoba korzystająca z PIT-36 lub PIT-37 powinna wyczytać z niego, jakie dochody, przychody i koszty uzyskania przychodu osiągnęła w ostatnim roku podatkowym. W PIT-11 podane są również wysokości pobranych składek. Podatnik dowie się też z niego jak wysokie były zaliczki pobrane na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Warto podkreślić, że tylko osoba, która rozlicza się z PIT-36 albo PIT-37 będzie musiała otrzymać wypełniony PIT-11. Płatnik ma obowiązek przesłać go do 28 lutego 2019.

Wypełnianie deklaracji na podstawie PIT-11

Po otrzymaniu druku PIT-11 podatnik musi wypełnić na jego podstawie swoją deklarację podatkową. Wszystkie dane dotyczące przychodów, dochodów, a także zaliczek i składek należy umieścić w zeznaniu, w miejscach do tego przeznaczonych. O czym dodatkowo muszą pamiętać osoby, które otrzymały kilka druków PIT-11 od płatników? Wszystkie formularze muszą być rozliczane na jednej deklaracji podatkowej.

Wpisywanie odpowiednich sum i wykonywanie obliczeń sprawia, że wypełnianie formularzy PIT nie należy do łatwych zadań. Dlatego wiele osób korzysta z programów, dzięki którym można szybko uzupełnić deklarację i ograniczyć ryzyko popełnienia błędu. Aplikacja wskazuje, jak ma być wypełniony druk i przeprowadza obliczenia. Trzeba tylko wiedzieć, który rodzaj zeznania podatkowego należy wypełnić i mieć pod ręką PIT-11, by korzystać z zawartych w nim informacji, a na pewno zeznanie zostanie wypełnione poprawnie.

PIT-11 – co z nim zrobić po wypełnieniu zeznania?

Dokumenty podatkowe muszą być przechowywane przez 5 lat, począwszy od dnia, w którym kończy się rok kalendarzowy, w jakim następuje rozliczenie. Ta zasada obejmuje również PIT-11, który można wyrzucić, a najlepiej zniszczyć dopiero po tym okresie.

Do tego czasu podatnik powinien zadać o to, by PIT-11 znajdował się bezpiecznie wśród jego papierów. Ten dokument warto przechowywać nie tylko z obowiązku, ale również ze względów praktycznych. Przy rozliczaniu się przez internet, podatnik musi posłużyć się podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Wśród tych ostatnich znajduje się kwota przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym, którą można znaleźć właśnie na druku PIT-11.

 

Podatnicy rozliczający się z PIT-36 i PIT-37 powinni pamiętać, że muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym do wyznaczonego terminu – 30 kwietnia 2019r.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *