Kwota wolna od podatku PIT za 2018 w 2019

Wypełnianie deklaracji podatkowej PIT online staje się coraz bardziej popularne. Nim to zrobisz zwróć uwagę na zmiany w przepisach. Jest ich sporo i dotyczą tak ważnych kwestii, jak kwota wolna od podatku.

 

Zmiany mogą budzić spore wątpliwości, ale jeśli tylko przygotujemy się do wypełnienia PIT przez internet szybko okaże się, że nie taki fiskus straszny jak o nim mówią.

Najważniejsza zmiana to nowe określenie wartości kwoty wolnej od podatku, czyli tej, którą rzeczywiście możesz odpisać od podatku PIT.  Dziś jest ona wyraźnie wyższa od poprzedniej kwoty, wynosi 8001 złotych a poprzednio było to 6001 złotych. Oprócz tego zmienił się zakres i warunki odliczania niektórych świadczeń. Sprawdź czy orientujesz się we wszystkich zmianach.

 

Podatki i pity online

Ze zmian ucieszy się spora grupa podatników. Na przykład ci, którzy mieli szczęście i  w roku podatkowym (w 2018) wygrali w konkursie nagrodę pieniężną. Kwota do 2 tys. złotych nie podlega opodatkowaniu. To duża zmiana ,poprzednio było to zaledwie 760 zł.

Skorzystają również podatnicy, których dotknęło nieszczęście w postaci klęski żywiołowej, długotrwałej choroby czy śmierci  w rodzinie. Zapomogi przyznawane z tego tytułu, jeśli wypłacono je z funduszu socjalnego, z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawcy(ZFŚS), czy z funduszu związków zawodowych również nie podlegają opodatkowaniu, niezależnie od wysokości przyznanej zapomogi. Zaś zapomogi wypłacone z pozostałych źródeł są wolne od podatku do sumy 6 tys. złotych.

 

Rodzicu uważaj na PIT online

Jesteś rodzicem? Pamiętaj by wypełniając PIT online uwzględnić dopłaty na dzieci. Te związane z opieką, jak i te związane z wyjazdem dzieci na obóz wypoczynkowy albo na turnus leczniczy do sanatorium czy rehabilitację. W obu przypadkach dopłaty są zwolnione z podatku PIT, z tą różnicą, że w przypadku dopłaty na opiekę suma dofinansowania nie może przekraczać tysiąca złotych miesięcznie na dziecko i nie może pochodzić z ZFŚS. Dopłaty do wyjazdów dzieci są zwolnione z podatków w całości, chyba, że pochodzą z innych źródeł, niż te wyżej wskazane. Wówczas suma ogranicza się do 2 tys. złotych.

 

Gdzie jeszcze szukać kwoty wolnej od podatku?

Opcji jest zaskakująco wiele. Odpisać od podatku PIT można m.in. świadczenia dla emerytów czy rencistów (do 3 tys. złotych). Również rodzina zmarłego pracownika, emeryta czy rencisty może odpisać część świadczeń od podatku (również do 3 tys. złotych). Kwoty wolne od podatku dotyczą również wynajmujących mieszkania, którym na przykład lokatorzy zalegają z czynszem. Zaległa kwota jak i odsetki podlegają odliczeniu od podatku.

Świadczenia zwolnione z podatku PIT dotyczą również studentów, których uczelnia skierowała na studenckie praktyki zawodowe, osób, które zyskały wynagrodzenie za udzielanie pomocy służbom państwowym oraz osób, które uzyskały świadczenia w związku z uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej.