Odliczenia od podatku dla twórców. Kogo będą dotyczyć nowe zmiany?

Od 1 stycznia 2018 roku możliwość korzystania z odliczenia od podatku w wysokości 50%, została zawężona do ściśle określonych rodzajów działalności twórczej. Wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy o PIT. Zmiana ta jest niekorzystna dla wielu twórców, którzy będą musieli płacić wyższy podatek. Dowiedz się, czy może to Ciebie dotyczyć.

Działalności objęte wyższymi kosztami uzyskania przychodu

Lista działalności obejmująca twórców uprawnionych do rozliczeń przy pomocy podwyższonych kosztów przychodu, znajduje się w nowelizacji ustawy o PIT. Zmiany, które miały miejsce w 2018 roku sprawiły, że część działalności przestała być uznawana za pracę twórczą. Obecnie, wyższe odliczenia od podatku mogą stosować osoby, które osiągają przychody w branży:

  1. produkcji audiowizualnej reżyserów, operatorów dźwięku i obrazu, montażystów i kaskaderów, scenarzystów,
  2. twórczej w zakresie architektury (w tym architektury krajobrazu i wnętrz), sztuk plastycznych, urbanistyki, muzyki, fotografiki, literatury pięknej, programów komputerowych, twórczości audiowizualnej, dziennikarstwa, lutnictwa artystycznego, choreografii, sztuki ludowej,
  3. naukowo-dydaktycznej lub badawczo-rozwojowej,
  4. publicystycznej,
  5. artystycznej, w dziedzinach reżyserii, sztuki tanecznej i cyrkowej, dyrygentury, instrumentalistyki, wokalistyki, scenografii, kostiumografii.

Dobrą wiadomością jest fakt, że limit zastosowania 50% kosztów autorskich, uległ zmianie i został podwyższony z 42 764 zł do 85 528 zł.

Lista zawodów i możliwości rozliczeń dla osób pozbawionych 50% kosztów

Nowości w rozliczeniach dla twórców nie są korzystne dla wielu osób. Część podatników została pozbawiona możliwości korzystania z preferencyjnej stawki kosztów. Mogą oni stosować jedynie standardowe odliczenia od podatku wynoszące 20% w przypadku umowy o dzieło lub zlecenie. Jeśli dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, to może rozliczać się ryczałtowo w wysokości 111,25 zł rocznie.

Warto dodać, że do tej pory twórcy zajmujący się inżynierią, grafiką komputerową, copywritingiem, geodezją czy coachingiem mogli korzystać z podwyższonych kosztów. Niestety obecnie nie jest to możliwe. Ponadto nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie, zostawia szerokie pole do interpretacji przepisów. Co za tym idzie, organy będą mogły kwestionować poszczególne stosowanie preferencyjnych kosztów.

50% koszty uzyskania przychodu – kto straci do nich prawo?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *