PIT przedsiębiorcy – jaki rodzaj rozliczenia wybrać?

Każda podatnik w Polsce, który osiąga przychody, ma obowiązek składania rocznego zeznania PIT. Przedsiębiorcy rozliczają się inaczej niż osoby fizyczne. Najczęściej wybieranym przez właścicieli firm formularzem jest PIT-36, który trzeba rozliczyć do końca kwietnia. Poza nim, osoby prowadzące przedsiębiorstwo, mają do wyboru formularze: PIT-36L, PIT-28, PIT-16A. Każdy z nich odpowiada innej metodzie rozliczania przychodów. Który formularz wybrać?

Forma opodatkowania powie ci, który PIT przedsiębiorcy powinieneś wybrać

Gdy zakładasz firmę, możesz wybrać zasadę wg, której będziesz rozliczać przychody swojej firmy. Jeśli interesuje Cię forma opodatkowania na ogólnych zasadach, według skali podatkowej, to musisz rozliczyć się na formularzu PIT-36. W przypadku, gdy chcesz rozliczać się zgodnie ze stałym oprocentowaniem w wysokości 19% zgodnie z zasadami podatku liniowego, musisz rozliczyć się na dokumencie PIT-36L. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który chce rozliczać swoje dochody na zasadzie zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych, to musisz wykonać rozliczenie na formularzu PIT-28. Czwarty formularz PIT przedsiębiorcy to dokument PIT-16A, który przeznaczony jest dla właścicieli firm, chcących rozliczać swoje przedsiębiorstwo na zasadach karty podatkowej.

Kto rozlicza się na zeznaniu PIT-36?

PIT-36 to jeden na najpopularniejszych druków PIT. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych, rozliczają się na tym właśnie dokumencie. Na tym zeznaniu mogą być wykazane jedynie dochody uzyskane ze źródła, które podlega podatkowi progresywnemu. Należy wiedzieć, że PIT-36 trzeba dostarczyć do urzędu w terminie do 30 kwietnia.

Kto może wybrać PIT-36? Osoby, które:

  • prowadzą w firmie opodatkowane wg skali podatkowej działy specjalnej produkcji rolnej,
  • uzyskują przychody z działów specjalnych produkcji rolnej i prowadzonej działalności,
  • uzyskują przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy albo poddzierżawy i są one opodatkowane zgodnie ze skalą podatkową.

Dla kogo jest PIT-28 i PIT-36L ?

Jest to rozliczenie, które mogą wybrać właściciele jednoosobowych spółek cywilnych lub działalności gospodarczych. Czas na rozliczenie zeznania PIT-28, upływa ostatniego dnia stycznia. Osobom, które wybiorą ten druk, przysługują te sama ulgi i odliczenia, co podatnikom robiącym rozliczenie według ogólnych zasad opodatkowania i wykazywanych na formularzu PIT. Przedsiębiorcy w tym przypadku nie mogą jedynie skorzystać z ulgi na nowe technologie. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można pomniejszyć podatek o zapłacone składki zdrowotne i ulgę abolicyjną.

Formularz PIT-36L jest przeznaczony dla osób, które uzyskują przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i rozliczają swoje dochody wg stałej stawki 19% na zasadzie podatku liniowego. Należy go złożyć w urzędzie do końca stycznia. Czy opłacalny jest taki PIT? Przedsiębiorca, który uzyskuje wyższe dochody, chcąc rozliczać się na zasadach ogólnych, musiałby wybrać skalę 32%, a nie 18%. W takim przypadku można mówić, że PIT-36L jest opłacalny, ponieważ przedsiębiorca rozlicza podatek wg stałej skali 19%. Należy jednak pamiętać, że firmy rozliczające się na tym formularzu PIT, nie kogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ani skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Kto może rozliczyć się na karcie podatkowej, czyli druku PIT-16A?

Polscy przedsiębiorcy mogą się rozliczać na zasadzie ryczałtu opłacanego co miesiąc. W takim przypadku korzystają z rozliczenia PIT-16A.

Wysokość płaconej kwoty naliczana jest na podstawie 3 elementów:

  1. rodzaju prowadzonej działalności,
  2. liczby pracowników zatrudnionych w firmie,
  3. miejsca, gdzie prowadzona jest działalność – tu znaczenie ma wielkość miejscowości.

PIT-16A trzeba złożyć do urzędu do końca stycznia. Na tym formularzu PIT przedsiębiorcy deklarują wysokość składki zdrowotnej. Podana kwota odliczana jest od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *