Rozliczenie PIT – lista najważniejszych kroków potrzebnych do uzupełnienia deklaracji

Każdy z podatników co roku stoi przed zadaniem rozliczenia się z osiągniętych dochodów w wybranym przez siebie urzędzie skarbowym. Obawiasz się, że Twoje rozliczenie PIT będzie zawierało błędy? Skorzystaj z możliwości, jakie niesie ze sobą złożenie e-deklaracji.

Wybierz odpowiedni program

Na co zwracać uwagę przy wyborze aplikacji umożliwiającej rozliczenie PIT? Pamiętaj o upewnieniu się, czy za jej pomocą można rozliczyć daną deklarację podatkową. Warto pamiętać o tym, czy program, przez który chcesz się rozliczyć, oferuje użytkownikom pomoc merytoryczną i techniczną w zakresie rozliczenia.

Rozliczenie PIT – dobierz odpowiednią formę opodatkowania

W pierwszej kolejności musisz wybrać, przy pomocy jakiej formy rozliczenia będziesz składał e-Deklaracje. Możesz skorzystać z opcji takich jak:

  • rozliczenie indywidualne – rozliczasz się sam i nie możesz skorzystać z preferencyjnych kwot podatku.
  • wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem zgodnie z wnioskiem, w art. 6a ust. 1 ustawy – jeśli byłeś w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, ale przed złożeniem zeznania podatkowego, małżonek zmarł. Z tej opcji możesz skorzystać też w przypadku, gdy Twoje małżeństwo zostało zawarte przed rozpoczęciem roku podatkowego, ale małżonek zmarł przed jego zakończeniem.
  • wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem zgodnie z wnioskiem, w art. 6 ust. 2 ustawy – jeśli byłeś w małżeństwie przez cały rok podatkowy i obowiązuje Cię wspólnota majątkowa.
  • rozliczenie dla podatników samotnie wychowujących dzieci – w przypadku, gdy samotnie wychowywałeś dziecko przynajmniej przez jeden dzień w danym roku podatkowym.

Istnieje jeszcze jedna możliwość formy rozliczenia. Jest ona dostępna w przypadku posiadania zagranicznych rezydencji podatkowych lub bycia w związku małżeńskim z taką osobą.

Zbierz odpowiednie dokumenty i uzupełnij formularz

Rozpoczynając rozliczanie deklaracji podatkowej musisz uzupełnić swoje dane osobowe i wybrać urząd skarbowy, w którym chcesz się rozliczyć. Następne kroki nie będą już tak proste. Będziesz potrzebował danych, które znajdują się w formularzu PIT-11. Jest to dokument, w którym znajdziesz informacje na temat Twoich dochodów, przychodów, kosztów uzyskania przychodu czy zaliczek na opłacane składki i podatkowi dochodowe. Dzięki powyższym informacjom będziesz mógł uzupełnić odpowiednie rubryki wskazane przez program.

Dowiedz się, z jakich odliczeń od podatku możesz skorzystać

Czy wiesz, że możesz obniżyć wysokość swojego podatku? Dowiedz się, czy przysługują Ci odliczenia od dochodu i przychodu, z których możesz skorzystać. Może to być np. ulga na internet, ulga rehabilitacyjna czy ulga prorodzinna. Program do rozliczenia PIT wskaże odpowiednie miejsca, w których musisz umieścić informacje dotyczące obliczeń i dokładnych kwot. Pamiętaj o tym, że w przypadku korzystania z ulg podatkowych, do swojej deklaracji podatkowej musisz dołączyć formularz PIT-O.

Rozliczenie PIT – pobierz poświadczenie odbioru

Przed złożeniem zeznania sprawdź wszystkie dane zawarte w Twoim formularzu PIT. Jeśli uzupełnione przez Ciebie informacje są poprawne, wyślij PIT do wybranego urzędu skarbowego. Użyj do tego systemu e-Deklaracje. Dzięki temu oszczędzisz swój czas, który musiałbyś poświęcić na dojazd, kolejki czy wysyłkę dokumentu przez pocztę. Po wysłaniu zeznania powinieneś otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie gwarancją złożenia deklaracji na czas. Jeśli nie możesz tego zrobić przez internet, program umożliwi Ci wydruk wypełnionego formularza. Następnie złóż go osobiście lub wyślij listownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *