Koszty autorskie uzyskania przychodu – zobacz listę zmian 2018/2019

W roku 2018 zaszły duże zmiany w nowelizacji ustawy o PIT. Działania te wzbudziły wiele sprzeczności w kontekście rozliczania PIT u twórców. Lista działalności, które mają ten przywilej została zawężona. Sprawdź, czy Twój zawód wciąż obejmuje koszty autorskie w wysokości 50%.

W jakich przypadkach mogę rozliczyć koszty autorskie uzyskania przychodu?

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej, która ma indywidualny charakter. Zmiany, które zaszły w roku 2018, mocno uszczupliły listę zawodów, które mogą rozliczać koszty autorskie z 50% stawką.

Koszty autorskie z uzyskania przychodu możesz rozliczyć, gdy:

  • korzystasz z praw autorskich i praw pokrewnych lub rozporządzasz tymi prawami,
  • uzyskujesz zapłatę za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, przemysłowego, zdobniczego lub znaku towarowego,
  • otrzymujesz opłatę licencyjną za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, przemysłowego lub zdobniczego, w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną.

 

Lista działalności uprawnionych do kosztów autorskich – zmiany z 2018r.

Wiadomość, która ucieszy podatników to fakt, że w związku ze zmianami podniesiony został limit rozliczania przychodów. Do tej pory była to kwota 42,784 zł. Od 2018 roku została podniesiona do 85,528 zł. Jest to górna wartość granicy pierwszej skali podatkowej.

Limit 50-procentowy obejmuje koszty autorskie uzyskane z przychodów z działalności:

  • twórczej: w zakresie architektury (wnętrz i krajobrazu), urbanistyki, literatury piękne, fotografiki, sztuk plastycznych, twórczości audiowizualnej, muzyki, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej i dziennikarstwa
  • artystycznej: sztuka aktorska i estradowa, reżyseria teatralna i estradowa, sztuka taneczna i cyrkowa, dyrygentura, wokalistyka, instrumentalistyka, scenografia, kostiumografia,
  • naukowo dydaktycznej i badawczo-rozwojowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej,
  • w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów dźwięku i obrazu, montażystów, kaskaderów,

Koszty autorskie możesz rozliczyć również na podstawie umowy o pracę. W tej sytuacji to pracodawca musi ocenić, czy wynagrodzenie, które otrzymałeś, należy się za pracę w obrębie wymienionych profesji.

 

Koszty autorskie PIT – Rozliczenie

Koszty autorskie, które wynikają z praw autorskich, rozlicza się za pomocą PIT 36 lub PIT-37. Wybór odpowiedniego formularza zależy od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy pracujesz w ramach umowy o pracę.

Możesz wypełnić deklarację ręcznie lub wysłać ją za pomocą poczty. Istnieje też możliwość wypełnienia PIT online. E-deklarację uzupełnisz poprzez system, który wskaże Ci pola, w które powinieneś wpisać dane. Wykona za Ciebie również potrzebne obliczenia. Na koniec zeznanie zostanie wysłane do wskazanego urzędu skarbowego, a Ty otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie Twoją gwarancją złożenia PIT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *