Odliczenia od podatku w 2018/2019 – Rozlicz PIT

Ulgi na dzieci, odliczenie KOSZTÓW internetu czy kosztu zakupu leków. Zobacz, jak wypełnić PIT by zapłacić jak najmniejszy podatek.

 

Płacenie podatków nie należy do najprzyjemniejszych obywatelskich obowiązków. Jeśli jednak rozliczymy PIT-2019 z głową i skorzystamy z szeregu przysługujących podatnikom ulg, może się okazać, że nie taki zły ten fiskus, jak go malują.

Ulgi podatkowe zwłaszcza ulga na dziecko czy ulga za internet są dość popularne, ale wciąż nie wszyscy wiedzą, że odliczyć od podatku można również pieniądze przekazane na cele charytatywne czy też finansowe wsparcie kościoła do którego należymy.

 

Oto lista ulg podatkowych możliwych do odpisania przy rozliczeniu PIT-2019

  • Darowizna na cele społeczne
  • Darowizna związana z kultem religijnym (na kościół)
  • Oddawanie krwi
  • Koszty leków
  • Koszty sprzętu do rehabilitacji
  • Koszty zakupu samochodu
  • Koszty związane z podłączeniem do internetu
  • Przedsiębiorczy koszty badań i rozwoju do 3—50 proc. ich wartości
  • Abolicja podatkowa dla osób, które pracowały za granicą i tam zapłaciły podatki

 

PIT2019 ulgi podatkowe- co jest wymagane

Darowizny, niezależnie czy dotyczą celów społecznych czy religijnych, czy obu naraz, możemy odliczyć od podatku jedynie do kwoty 6 proc. dochodu. Co więcej darowizny się łączą, więc chodzi o sumę wszystkich datków przekazane na cele charytatywne lub kultu religijnego.  Poza tym, do sumy nie przekraczającej 6 proc. dochodu należy doliczyć również oddawanie krwi.

By skorzystać z ulgi podatkowej związanej z darowiznami lub oddawaniem krwi należy udokumentować w PIT-2019 poniesione wydatki. W przypadku darowizn chodzi o dokumenty potwierdzające przekazanie środków: komu, kiedy, ile , na jaki cel. Zaś w przypadku oddawania krwi potrzebujemy jedynie potwierdzenia ze stacji krwiodawstwa, by móc skorzystać z ulgi podatkowej.

Udokumentować należy również wydatki na leki i na sprzęt do rehabilitacji. Przy lekach ważne jest zaświadczenie lekarskie  o konieczności stosowania leków, przy sprzęcie – orzeczenie o niepełnosprawności. Pierwszą kwotę odpisujemy pomniejszając ją o 100 zł miesięcznie, druga nie podlega ograniczeniom.

Za inerenet możemy odpisać do 760 zł rocznie, ale tylko przez pierwsze dwa lata z rządu. Za samochód (wymagany jest akt własności lub współwłasności),  do 2280 zł, ale tylko w połączeniu z orzeczeniem o niepełnosprawności.

 

Ulgi na dzieci -progi dochodowe

Rodzice mogą odliczyć koszty związane z wychowywaniem dzieci jeśli ich wspólny roczny dochód nie przekracza 112 tys. złotych. Jeśli wychowujemy dziecko w pojedynkę próg jest znacznie mniejszy i wynosi 56 tys. za rok podatkowy. Rodzice małoletnich dzieci spełniający te kryteria mogą rozliczając PIT za 2018 stosować ulgi podatkowe w następujących wysokościach: do 1112,04 zł na jedno dziecko oraz kolejne 1112, 04  zł  na drugie dziecko, na trzecie  do 2000,04 zł, zaś na czwarte i kolejne do 2700,00 rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *