Do kiedy wysłać PIT? Sprawdź terminy dla formularzy

Za niedopilnowanie terminu złożenia zeznania podatkowego grozi grzywna. Jest to wykroczenie skarbowe, za które możesz otrzymać karę pieniężną. Zobacz, do kiedy wysłać PIT i co powinieneś zrobić, jeśli zapomniałeś o złożeniu deklaracji w urzędzie skarbowym na czas.

Do kiedy wysłać PIT 37?

Zastanawiasz się do kiedy wysłać PIT 37? Rozliczysz go na podstawie otrzymanych od pracodawcy lub zleceniodawców formularzy PIT-11. Muszą Ci je dostarczyć do końca lutego w roku podatkowym następującego po tym z którego się rozliczasz. W 2019 roku PIT 37 musisz dostarczyć do wtorku, 30 kwietnia. Jest to ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym, jak i przez internet.

Do kiedy wysłać PIT – lista formularzy i ich terminy

Pracodawcy, którzy przekazują informację o zarobkach swoich pracowników, mają obowiązek dotrzymywania określonych dat. Istnieją dwa terminy, do których mogą dostarczyć PIT-11. Zależy to od formy deklaracji. Jeśli zleceniodawcy rozliczają się w formie papierowej, muszą to zrobić do 31 stycznia w urzędzie skarbowym. Jeśli jesteś pracodawcą i składasz PIT przez internet, to masz na to czas do końca lutego.

Pierwszy termin złożenia PIT upływa 31 stycznia. Wtedy zeznania złożą podatnicy wypełniający:

  • PIT-16A,
  • PIT-19A,
  • PIT-28.

Większa grupa podatników rozlicza się z urzędem skarbowym do końca kwietnia. W 2019 roku do 30 kwietnia obowiązek dostarczenia do urzędu mają osoby, które rozliczają się za pomocą:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39.

Do kiedy wysłać PIT? Sprawdź, jak zrobić to najszybciej

Zbliżający się termin rozliczenia przyciąga tysiące podatników do tzw. skarbówek. Urzędy czasami pracują w wydłużonych godzinach, jednak nie pomaga to w rozładowywaniu kolejek. Jak zdążyć ze złożeniem PIT na czas, jeśli nie możesz stać kilku godzin w kolejce?

Pomogą Ci w tym e-deklaracje. Jest to sposób złożenia PIT-ów w formie elektronicznej. Wystarczy, że wypełnisz PIT 30 kwietnia, a wtedy dotrze on do Twojego urzędu skarbowego na czas. Termin składania zeznań mija o północy. Jeśli przetwarzanie danych odbędzie się poprawnie, otrzymasz  Urzędowe Poświadczenie Odbioru – jest to odpowiednik pieczątki potwierdzającej przyjęcie deklaracji PIT.

 

Złożenie PIT po wyznaczonym terminie

Jeśli nie złożysz deklaracji w odpowiednim terminie, musisz liczyć się z sankcjami. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe może wynosić od jednej dziesiątej do jednej dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Czy możesz uniknąć kary? Każdy urząd rozpatruje poszczególne sprawy indywidualnie. Jeśli spóźniłeś się ze złożeniem zeznania, zrób to w pierwszym możliwym terminie. Dołącz do tego tzw. czynny żal – czyli wyjaśnienie, z czego wynikało dane opóźnienie. Jeśli jest to pierwsze tego typu przewinienie, to masz duże szanse na to, że urząd nie nałoży na Ciebie kary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *