Jak rozliczyć PIT-38? Poradnik dla podatników

Kwiecień to czas rozliczeń i składania dokumentów przez wszystkich podatników. Jedną z deklaracji, o której muszą pamiętać, jest PIT-38. Z tego zeznania korzystają głównie gracze giełdowi. Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38?

 

Kto powinien złożyć PIT-38?

Pierwsze pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, to dla kogo PIT-38? Obowiązek złożenia tego dokumentu mają osoby, które w ubiegłym roku uzyskały dochody z kapitałów pieniężnych takich jak:

  • odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych,
  • odpłatnego zbycia papierów wartościowych,
  • odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych (takich jak opcje, swapy czy kontrakty terminowe),
  • objęcia udziałów w spółkach, które posiadają osobowość prawną,
  • objęcia wkładów w spółdzielniach w zamian za przyjęcie wkładu niepieniężnego,
  • odpłatnego zbycia udziałów w spółkach (mających osobowość prawną).

W przypadku przychodów ze zbycia papierów wartościowych dochód jest zawsze opodatkowany. Gdy nie otrzymałeś przychodu, również możesz mieć do czynienia z PIT-38. Dzieje się tak w przypadku, gdy uregulujesz transakcję za pomocą umowy cywilnoprawnej.

PIT-38 nie zostanie wypełniony przez osoby, których dochody kapitałowe pochodzą z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Tacy podatnicy powinni rozliczyć się za pomocą innych zeznań, m.in. PIT-36L.

 

Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38?

Rozliczasz się poprzez PIT-38 po raz pierwszy? Nie wiesz, jak wypełnić PIT-38? Na początek zbierz informacje potrzebne do sporządzenia PIT-8C. Przekaż je do końca lutego do biura maklerskiego, w którym zawierałeś dane transakcje. W wyniku tego działania, otrzymasz formularz PIT-8C.

Uwaga, jeśli z jakiegoś powodu formularz PIT-8C do ciebie nie dotrze, nie zwalnia cię to z obowiązku złożenia go. Jeśli tego nie dopilnujesz, musisz liczyć się z odpowiedzialnością skarbową.

Zwróć uwagę na poprawne uzupełnienie pól A i B, dane te muszą być aktualne. Bądź czujny również na pola o numerach 45 i 46 w PIT-8C, jeżeli kwoty się zgadzają to przepisujesz je do rubryk 20 i 21 w PIT-38. Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38? Pamiętaj o tym, że informacje wpisywane w dokumentacji muszą posiadać odzwierciedlenie w PIT-8C, jak i w rachunkach, umowach i wyciągach.

 

Sprawne i szybkie wypełnienie PIT-38

Zastanawiasz się jak wypełnić i rozliczyć PIT-38, aby całość procesu przebiegła w jak najszybszym terminie, a zwrot podatku przyszedł możliwie szybko? Gdy zbierzesz potrzebną dokumentację, wypełnij formularz ręcznie i złóż go w odpowiednim urzędzie lub wyślij pocztą.

Sposobem na oszczędność czasu będzie wypełnienie deklaracji przez internet. W tym celu, prócz standardowych danych, potrzebujesz wyłącznie podpisu elektronicznego. PIT-38 wypełnisz w kilka minut bez konieczności wychodzenia z domu. System nakieruję Cię na to, jakie pola muszą zostać uzupełnione, a po skończeniu wyśle deklarację prosto do właściwego urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *