Jak wybrać organizację pożytku publicznego i przekazać jej 1 procent podatku?

W Polsce jest zarejestrowanych ponad 8500 organizacji pożytku publicznego. Co roku są wspierane przez kolejnych podatników, którzy decydują się na przekazanie im swojego 1% podatku. Cała procedura polega na pomniejszeniu podatku o kwotę, którą przekażemy wybranej organizacji. Jest to całkowicie dobrowolne, ale od podatnika wymaga wpisanie zaledwie kilku danych i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Po spis OPP zajrzyj do Krajowego Rejestru Sądowego

1 procent podatku nie może być przekazany każdej organizacji. Aby go otrzymać, organizacja musi zyskać status OPP, czyli organizacji pożytku publicznego. Jednym z warunków zaliczenia do tego grona jest prowadzenie działalności pozarządowej przez co najmniej dwa lata.

W tym celu dana OPP powinna figurować w wykazie ustawowym. Musi znajdować się na takiej liście najpóźniej w dniu 30 listopada w roku poprzedzającym ten, w którym rozliczamy się z urzędem skarbowym i chcemy przekazać swój 1% podatku.

 

Jaką kwotę można przekazać w ramach 1% podatku?

Kiedy już znalazłeś organizację, której chciałbyś przekazać 1 procent podatku, być może zastanawiasz się, jaką kwotę możesz przekazać. Może być to dowolna suma, która nie będzie przekraczać 1 procenta na Twojej deklaracji podatkowej. Jeśli nie chcesz przekazywać 1%, wystarczy, że wpiszesz deklarowaną sumę w odpowiedniej rubryce w zeznaniu.

Chociaż przekazanie 1% podatku jest dobrowolne, to warto to zrobić. Wspomagając OPP nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Co ciekawe, jeśli składasz więcej niż jeden PIT w roku, możesz przekazać środki na rzecz kilku organizacji – po jednej w każdej deklaracji podatkowej.

 

Najważniejsze: jak przekazać 1 procent podatku?

Samo przekazanie 1% podatku jest bardzo proste i zazwyczaj nie przysparza podatnikom żadnych problemów, nawet, jeśli wypełniają PIT samodzielnie. Aby wesprzeć organizację pożytku publicznego, wystarczy wyszukać jej numer we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego i wpisać go do deklaracji. Oprócz tego należy wpisać dokładną kwotę, jaką chcesz przekazać. Nieobowiązkowe, ale również możliwe, jest wskazanie konkretnego celu, na jaki chciałbyś, aby spożytkowano przekazane przez Ciebie środki.

Po uzupełnieniu zeznania pamiętaj o sprawdzeniu, czy wszystkie dane zostały wpisane poprawnie. Każdy błąd będzie skutkował nieprzekazaniem 1 procenta na rzecz OPP. Jeśli zdasz sobie sprawę z pomyłki po złożeniu deklaracji, w późniejszym terminie w urzędzie możesz złożyć korektę z poprawionymi danymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *