Jak wypełnić PIT-39? Krótka lista kroków do prawidłowego rozliczenia

Deklaracja PIT-39 służy do rozliczania przychodów pochodzących z odpłatnego zbycia nieruchomości. Pamiętaj o tym, że musisz ją złożyć w przypadku, gdy nabyłeś bądź wytworzyłeś nieruchomość, a do momentu jej sprzedaży nie minęło 5 lat. Wysokość opodatkowania to 19%. Rozliczenie to musisz złożyć do końca kwietnia. Dowiedz się, jak wypełnić PIT-39 i czego potrzebujesz.

 

PIT-39 – Kogo dotyczy?

Nie wiesz czy musisz złożyć PIT-39? Ustawa nakazuje Ci złożenie takiej deklaracji, gdy w ciągu ostatnich 5 lat odpłatnie zbyłeś nieruchomość. Rozumie się przez to:

 • nieruchomości gruntowe – czyli części powierzchni ziemskiej, które stanowią odrębny przedmiot własności,
 • nieruchomości budynkowe – czyli trwale związane z gruntem. Są to budynki, które są przedmiotem własności odrębnej od gruntu,
 • Nieruchomości lokalowe – czyli części budynków, które stanowią odrębny przedmiot własności.

Podatek ten jest obliczany od dochodu i jest przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości. Liczysz go odejmując koszty odpłatnego zbycia od kwoty zbycia określonej w umowie. Zastanawiasz się co wchodzi w skład kosztów zbycia? Są to środki, które możesz związać z dokonaniem danej transakcji. Możesz w to wliczyć prowizje, jakie musiałeś zapłacić pośrednikom przy sprzedaży, opłaty za ogłoszenia w prasie bądź też środki przeznaczone na opłaty notarialne.

 

Kiedy PIT-39 nie będzie Cię dotyczył?

Nie wiesz, jak wypełnić PIT-39? Zanim przeznaczysz czas na poszukiwanie treści na ten temat, dowiedz się czy musisz to robić. Jeśli uzyskałeś przychód ze zbycia nieruchomości, który przekazałeś na własne cele mieszkaniowe, to jesteś zwolniony z tego obowiązku. Warto wymienić kilka takich przypadków:

 • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziały w takim prawie,
 • adaptacja, przebudowa bądź rozbudowa na własne cele mieszkalne własnego lokalu, budynku lub jego części,
 • spłata kredytu lub pożyczki zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe,
 • nabycie gruntu, udziału w gruncie lub prawa użytkowania gruntu wieczystego bądź udziału w takim prawie,
 • nabycie lokalu mieszkaniowego, budynku lub jego części, udziału.

 

Jak wypełnić PIT-39? Spójrz, czego potrzebujesz

Myślisz o tym jak wypełnić PIT-39 i jakich informacji potrzebujesz? Poza prawidłową wartością podatku, powinieneś uwzględnić koszty uzyskania przychodów. Są one powiązane z:

 • kosztami wybudowania nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • nabyciem nieruchomości lub prawa majątkowego,
 • zapłaconym podatkiem od spadków i darowizn,
 • nakładami, które wpłynęły na powiększenie ceny nieruchomości i jej praw majątkowych (np. koszty wykończenia lokalu mieszkalnego).

 

Jak wypełnić PIT-39. Ustrzeż się przed błędem – wypełnij PIT online

PIT-39, w porównaniu do innych deklaracji, stosunkowo rzadko jest wypełniany przez podatników. Musisz uważać na błędy, jakie możesz popełnić. Jeżeli składasz zeznanie podatkowe go po raz pierwszy lub robiłeś to dawno i nie wiesz, jak wypełnić PIT-39, zdecyduj się na program online.

System umożliwi Ci przesłanie i wypełnienie zeznania bez wyjścia z domu. Pokieruje Cię na każdym z kroków i prześle deklarację do wskazanego przez Ciebie urzędu skarbowego. Po przejściu procesu weryfikacyjnego, podatnik otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które posłuży Ci jako potwierdzenie złożenia PIT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *