Najczęstsze pomyłki w deklaracjach podatkowych – sprawdź, czy popełniasz błąd w PIT

Podatnik, który popełni błąd w PIT, musi liczyć się z konsekwencjami. W przypadku dużych zaniedbań grozi mu odpowiadanie za wykroczenie lub przestępstwo karno-skarbowe. Pomyłki w deklaracjach występują stosunkowo często i mogą przytrafić się każdemu z nas. Wielu z nich da się uniknąć lub szybko naprawić. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze błędy w wypełnianiu PIT i zobacz, jak do nich nie dopuścić.

1.     Błąd w PIT – wypełnienie nieprawidłowego formularza

Czy zdajesz sobie sprawę, że formularze zeznań podatkowych zmieniają się niemal w każdym roku?  Możesz prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym tylko poprzez aktualny druk deklaracji podatkowej. Jak możesz ustrzec się przed pomyłką? Jeśli wypełniasz deklarację samodzielnie, pobierz ją ze strony Ministerstwa Finansów. Zwróć uwagę na numer indeksu – znajdziesz go w dolnym lewym lub prawym rogu dokumentu. Jeśli korzystasz z e-deklaracji, to formularz w programie do wypełniania PIT online będzie aktualny.

2.     Błąd w PIT – nieprawidłowe obliczenie dochodu

Ministerstwo Finansów jako częsty błąd w PIT wskazuje nieprawidłowo obliczony dochód. Najczęściej jest to uchybienie wynikające ze źle obliczonej różnicy między kwotą przychodów a kosztami ich uzyskania. Przeważnie jest to rezultat złego zsumowania dochodów pochodzących od kilku płatników. Pamiętaj, że wielu pomyłek możesz uniknąć, gdy zdecydujesz się na wypełnienie PIT online. Program wskaże Ci pola niezbędne do wypełnienia i dokona ostatecznych obliczeń, minimalizując ryzyko błędu.

3.     Błąd w PIT – niewskazanie celu złożenia zeznania

Drobny, ale często powtarzany błąd w PIT, to niewskazanie celu złożenia zeznania podatkowego. W deklaracji, którą wypełniasz, znajduje się miejsce na zaznaczenie, w jakim celu składane jest zeznanie. Musisz określić, czy składasz deklarację, czy dokonujesz jej korekty. Jeśli nie wybierzesz żadnego z pól, będzie to uznane za brak złożenia rozliczenia. W takim przypadku urząd skarbowy wezwie Cię, byś uzupełnił deklarację PIT.

4.     Błąd w PIT – pomijanie małżonka w załącznikach

Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem i korzystasz z odpisów, pamiętaj o wpisywaniu danych partnera w załącznikach, w których wykazujesz dane odliczenia. W przypadku, gdy o tym zapomnisz, będzie to potraktowane jako błąd w PIT. Jeżeli w częściach B1 i B2 formularza PIT-36 lub PIT-37 wpisałeś dane małżonka, powinny one być wykazane w załącznikach takich jak A1 i A2 formularza PIT/D.

5.     Błąd w PIT – napisanie błędnego identyfikatora podatkowego

Pierwszą z pozycji w deklaracji podatkowej, którą uzupełniasz, jest miejsce na wpisanie identyfikatora podatkowego osoby fizycznej, która składa zeznanie. Do wyboru masz PESEL lub NIP. Na czym polega najczęstszy błąd w PIT w tej okoliczności?

Podatnicy wpisują niewłaściwy rodzaj identyfikatora, np. numer PESEL zamiast numeru NIP. Pamiętaj, że jeśli w poprzednim roku zamknąłeś swoją działalność gospodarczą, to w kolejnym powinieneś posługiwać się numerem NIP. Inny błąd w PIT występujący w tego typu przypadkach to podanie numeru NIP pracodawcy. Wynika to z faktu, że z NIP Twojego pracodawcy znajduje się na PIT-11 i dosyć łatwo omyłkowo przepisać go jako numer własny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *