PIT-16A: Karta podatkowa – jak rozliczyć zeznanie?

31 stycznia to termin, w którym upływa czas na złożenie części zeznań podatkowych. Deklaracja PIT-16A jest przeznaczona dla podatników rozliczających się za pomocą karty podatkowej. Sprawdź, jakich terminów musisz dopilnować i co musisz zebrać, aby złożyć PIT-16A.

Karta podatkowa – czym jest i jakie daje możliwości?

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej. Możesz ją wybrać, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, jak i spółkę cywilną. Jedynym wyjątkiem jest rodzaj działalności (możesz rozliczać się za jej pomocą w przypadku, gdy Twój zawód/typ działalności znajduje się na określonej liście ponad stu pozycji).

Zaletą rozliczania się za pomocą karty podatkowej jest fakt, że nie musisz prowadzić tradycyjnej księgowości, a co za tym idzie zmniejszysz koszty w swojej firmie. Musisz pamiętać o tym, że wysokość podatku jest stała i niezależna od uzyskiwanych przez Ciebie dochodów w poszczególnych miesiącach.

 

Karta podatkowa: przywileje i zasady

Przed podjęciem decyzji o rozliczaniu się za pomocą PIT-16A, przemyśl korzyści, jak i negatywne skutki rozliczania się przez rozwiązanie, jakim jest karta podatkowa. Jesteś zwolniony z prowadzenia ksiąg, jak i składania zeznań podatkowych. Nie musisz również wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.

Masz natomiast obowiązek wydawania klientom rachunków i faktur potwierdzających sprzedaż towaru lub wykonanie żądanej usługi. Nie możesz natomiast:

  • rozliczać się wspólnie ze swoim małżonkiem – nawet z innych przychodów, nie wliczając karty podatkowej,
  • rozliczać się jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko,
  • skorzystać z ulg i odliczeń, poza składką na ubezpieczenie zdrowotne.

PIT-16A: Jak go rozliczyć krok po kroku?

Pamiętaj o złożeniu swojej deklaracji do 31 stycznia. W przypadku, gdy wybierasz formę rozliczenia PIT-16A, musisz pamiętać o dostarczeniu do urzędu innego pisma (PIT-16), jeżeli robisz to po raz pierwszy.  Termin na przekazanie druku PIT-16 upływa 20 stycznia. Jeśli w poprzednich latach wypełniałeś PIT-16A, to nie musisz składać dodatkowego wniosku.

Zmieni się to jedynie w przypadku, gdy:

  • złożysz przeciwną deklarację, czyli oświadczysz o braku chęci rozliczania się na zasadzie karty podatkowej,
  • zlikwidujesz działalność do 20 stycznia danego roku.

Musisz też pamiętać o tym, że do deklaracji PIT-16A nie należy dołączać dodatkowych załączników. Jeśli musisz rozliczyć inne przychody, zrób to za pomocą kolejnego, innego zeznania podatkowego.

 

PIT-16A najszybciej za pomocą e-deklaracji

Po wypełnieniu formalności możesz przejść do deklaracji PIT-16A. Pamiętaj o tym, że czas na jej złożenie upływa 31 stycznia. Wiele osób decyduje się na złożenie zeznania w formie elektronicznej. Przyspieszysz wtedy termin dotarcia PIT do Twojego urzędu skarbowego. Jest to zdecydowanie najszybsza z metod.

Wypełnienie deklaracji jest instynktowne i trwa zaledwie kilka minut. Program pokieruje Cię przez cały proces i wykona stosowne obliczenia. Po zakończeniu wyśle zeznanie do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego. Jeśli pismo zostanie przetworzone poprawnie, otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dla Ciebie gwarancją złożenia Twojego zeznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *