Deklaracja PIT-37. Rozlicz się online za 2018 w 2019

Wypełnianie PIT przez internet zyskuje coraz większą popularność. Nie ma się czemu dziwić jest to bowiem najszybsza droga do rozliczenia się z fiskusem. Poza tym program do rozliczenia PIT online sam wylicza właściwe kwoty a jeśli się pomylimy to program wskaże, gdzie popełniliśmy błąd.

Koniec kwietnia to ostatni termin do rozliczenia się z fiskusem. Najłatwiejszą i najszybszą formą jest wypełnienie deklaracji podatkowej online i przesłanie PIT przez interenet. Jest to opcja szybka, bezpłatna, nie wymaga wychodzenia z domu.

 

Jak wypełnić PIT-37?

Najlepiej zacząć od przygotowań: jeśli PTI-37 online wypełniamy po raz pierwszy to konieczne będzie podanie danych z dowodu osobistego, warto więc wcześniej sięgnąć po ten dokument. Po zakończeniu wypełniania deklaracji będziemy musieli autoryzować dane, w tym celu konieczne jest podanie kwoty przychodu z ubiegłego roku ( PIT 2018). Za to nie musimy się martwic o podpis elektroniczny. Nie jest on potrzebny przy rozliczaniu podatków przez internet. No i najważniejszy dokument, czyli PIT -11 na podstawie którego będziemy składali deklarację podatkową. Ten dokument wystawia płatnik czyli firma w której pracujemy, nasz zleceniodawca czy ZUS.

Mając wszystkie potrzebne dane możemy zabrać się za wypełnianie PIT online. W tym celu wystarczy zalogować się w serwisie lub pobrać program do rozliczania PIT-37 na komputer.  Później wystarczy kilka minut by wypełnić wymagane pola. Program jest bardzo intuicyjny, wystarczy podążać za wskazówkami. Pamiętajmy, że program do rozliczania PIT online za nas wyliczy właściwe kwoty a gdy się pomylimy lub zapomnimy o wypełnieniu koniecznego pola to program nam o tym przypomni.

 

PIT przez inernet- o tym pamiętaj

Rozliczenie jest ważne dopiero po autoryzowaniu danych czyli po podaniu kwoty przychodu z ostatniego roku podatkowego (PIT 2018). Poza tym wysłanie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego to jeszcze nie koniec formalności. Po wstępnej weryfikacji formalnej naszego zeznania podatkowego otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli tzw. UPO,  które należy zachować- na dysku w komputerze, lub wydrukować i dołączyć do innych dokumentów podatkowych  na wypadek kontroli  fiskusa.

Warto, przy wypełnianiu PIT przez internet, pamiętać o ulgach. Najważniejsza jest kwota wolna od podatku. W tym roku podatkowym  (za 2018, ale rozliczamy PIT 2019), wynosi ona 8001 zł. Poza tym pamiętajmy, że możemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub skorzystać z szeregu ulg np. w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Pamiętajmy również o terminowym rozliczeniu deklaracji podatkowej PIT. Za złożenie deklaracji po czasie możemy zostać ukarani karą grzywny.