Kiedy dostaniesz zwrot podatku z PIT? Zobacz, jak przyspieszyć termin zwrotu

Co roku do końca kwietnia osoby zatrudnione na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym. Podatnicy w ten sposób deklarują te czynności, które w poprzednim roku podatkowym generowały przychód. Jeżeli kwota pobranych zaliczek przewyższa łączną roczną kwotę podatku, osobie przysługuje zwrot podatku. Podpowiadamy, ile czasu organ skarbowy ma na wypłacenie tej należności i jakim sposobem możesz skrócić ten termin.

 

Zwrot podatku w 3 miesiące

Określony przez ustawę termin, w którym urząd powinien rozpatrzyć deklarację i dokonać zwrotu, to 3 miesiące. Duża część podatników zgłasza jednak, że zwrot podatku trwał w ich przypadku o wiele krócej.

Jak liczymy maksymalny czas zwrotu? Jest to okres pomiędzy dniem złożenia zeznania podatkowego a otrzymania należności w gotówce lub przelewem bankowym. Przez złożenie zeznania rozumie się osobiste złożenie deklaracji w urzędzie, wysłanie jej przez internet, przesyłką pocztową lub kurierską.

 

Błędy w deklaracji to dłuższe oczekiwanie

Organ skarbowy ma prawo do przekroczenia ustawowych trzech miesięcy na zwrot podatku. Takie wyjątkowe sytuacje najczęściej są spowodowane wykryciem błędów w zeznaniu podatkowym podczas jej weryfikacji.

W takim wypadku urząd wszczyna czynności sprawdzające. Podatnik otrzymuje pismo, z którego dowiaduje się o niedostarczonych dokumentach, które powinien uzupełnić lub wniosek o przesłanie korekty zeznania. W takim przypadku (jeśli kwota korekty nie przekracza 1000 zł), urząd skarbowy przesyła wygenerowaną korektę. Podatnik może też podjąć się dokonania jej samodzielnie. Wówczas organ skarbowy ma trzy miesiące na zwrot podatku, licząc od dnia złożenia pisma.

 

Odsetki za spóźnienie urzędu

Jeśli zbliża się termin na zwrot podatku, a Ty nie otrzymałeś jeszcze danej kwoty, sprawdź, w jaki sposób powinieneś liczyć termin obowiązujący urząd skarbowy. 3 miesiące od złożenia deklaracji podatkowej liczy się do dnia:

  • Nadania przekazu pocztowego przez urząd, wypłacenia kwoty zwrotu lub pozostawienia jej do odbioru w kasie – w przypadku zwrotu podatku w gotówce,
  • Nadania polecenia przelewu przez urząd w banku – w przypadku zwrotu na rachunek bankowy.

Jeżeli natomiast urząd skarbowy przekroczy ten termin, każdy podatnik otrzymuje zwrot powiększony o odsetki podatkowe za zwłokę. Nalicza się je w przypadku, gdy kwota spóźnionego zwrotu jest wyższa niż 11,60 zł.

Jak przyspieszyć zwrot podatku?

Każdy podatnik ma możliwość wpłynięcia na przyspieszenie zwrotu. Jeśli zależy Ci, by jak najszybciej otrzymać zwrot podatku, złóż PIT tak szybko, jak to możliwe. Najczęściej podatnicy, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym na początku roku, otrzymują zwrot po kilku lub kilkunastu dniach.

Czas oczekiwania na zwrot jest też wynikiem formy przesłania deklaracji podatkowej. Osoby, które wyślą PIT za pomocą poczty, kuriera lub z zagranicy, muszą liczyć się z późniejszym terminem zwrotu – z uwagi na czas dotarcia pisma do urzędu. Najszybszą metodą jest wypełnienie deklaracji przez internet. Program samodzielnie sprawdzi jej poprawność i natychmiast prześle do właściwego urzędu. Tam PIT trafi bezpośrednio do kolejki do rozpatrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *