Rozliczenie PIT-36 online. Prościej niż kiedykolwiek

Zeznania PIT-36 składa już coraz większa liczba Polaków. Ten rodzaj deklaracji obowiązuje osoby rozliczające się wyłącznie z przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (18 i 32%). Są np. przedsiębiorcy, podatnicy jednocześnie pracujący na etacie i prowadzący działalność gospodarczą czy osoby, które uzyskują przychody z najmu. Jeśli nie wiesz, czy dotyczy Cię deklaracja PIT-36 oraz jak najlepiej ją złożyć, czytaj dalej.

 

Dla kogo PIT-36?

Spis przypadków, w których należy rozliczać się z urzędem skarbowym na PIT-36, określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli w roku, za który składasz deklarację, uzyskałeś przychody z następujących źródeł, powinieneś wypełnić PIT-36:

  • źródła, z których samodzielnie opłacałeś zaliczki na podatek,
  • źródła z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze,
  • źródła przychodów położonych za granicą,
  • inne źródła opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, jeżeli ani płatnik, ani podatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

PIT-36 powinny wybrać również osoby, które w poprzednim roku podatkowym prowadziły:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych,
  • działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach.

Kiedy jeszcze trzeba rozliczyć się na PIT-36?

Deklarację PIT-36 trzeba wybrać też w innych przypadkach. Takie zeznanie należy złożyć również w przypadku rozliczania się z fiskusem na wspólnym dokumencie, jeśli jeden z małżonków samodzielnie wypełniałby PIT-36. W takim wypadku, nawet jeśli druga osoba wybrałaby inną deklarację, wspólnie trzeba wypełnić i złożyć PIT-36.

Ten rodzaj deklaracji wybiorą też podatnicy samodzielnie wychowujący dziecko. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i opiekunów prawnych. PIT-36 powinni w takim wypadku wypełnić: panny, kawalerowie, wdowy, wdowcy, rozwódki, rozwodnicy, osoby pozostające w separacji oraz osoby, których małżonek odbywa karę więzienia lub został pozbawiony praw rodzicielskich.

 

Wypełnienie PIT-u to tylko 5 minut

Jeśli przed Tobą wypełnienie tego rodzaju deklaracji, zdecydowanie najwygodniejszym sposobem będzie wysłanie PIT przez internet. Podatnicy coraz częściej wybierają tę metodę z wielu powodów. Po pierwsze, nie muszą tracić czasu na stanie w kolejce, aby złożyć zeznanie. Wypełniają je bez wychodzenia z domu, z pomocą programu. Po drugie, program do uzupełniania PIT przez internet wskazuje, które pola należy wypełnić, a następnie sam dokonuje obliczeń. Dzięki temu podatnik nie musi martwić się o popełnienie błędu.

Do wypełnienia PIT-36 online przygotuj:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za poprzedni rok (jeśli nie składałeś wtedy deklaracji, wpisz „0”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *