Zeznanie PIT-28: ryczałt ewidencjonowany

Koniec stycznia to czas, do którego podatnicy, którzy rozliczają się poprzez ryczałt od dochodów ewidencjonowanych, mają czas na złożenie swojego zeznania. Jest kilka warunków, które musisz spełnić, by móc rozliczać się z urzędem za pomocą tego typu druku. Jednym z nich jest pisemne oświadczenie, które musisz złożyć, aby mieć możliwość rozliczenia PIT-28.

 

Czy PIT-28 dotyczy Ciebie?

PIT-28 jest formą zeznania, która zostanie wybrana przez podatników uzyskujących przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku. Przychody, z jakich możesz się rozliczyć, kształtują się następująco:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza rozliczana ryczałtowo,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza, która posiada formę spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtowo (dotyczy to każdego ze wspólników),
  • umów najmu, dzierżawy, poddzierżaw, podnajmu i umów o podobnym charakterze, które są rozliczane poza działalnością gospodarczą (dotyczy wynajmu prywatnego).

Musisz pamiętać o tym, że w danym roku podatkowym potrzebujesz złożyć oświadczenie dotyczące chęci rozliczania się w formie przychodu zryczałtowanego. Masz na to czas do 20 stycznia. Gdy Twoje dochody pochodzą z najmu, musisz zrobić to do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, kiedy pozyskałeś pierwsze dochody z tego wynajęcia.

Gdy rozpocząłeś prowadzenie działalności w trakcie roku, powinieneś złożyć zawiadomienie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia działalności. Jeśli w poprzednich latach rozliczałeś się za pomocą deklaracji PIT-28 i nie porzuciłeś tej formy, nie musisz ponownie zawiadamiać urzędu.

Pamiętaj, że w 2018r. wprowadzono nową stawkę ryczałtu wynoszącą 12.5 % od nadwyżki przychodu z najmu (poza działalnością gospodarczą) ponad 100 tys. zł.

 

Ulgi, których nie odejmiesz w PIT-28

Podejmując decyzję o rozliczeniu się za pomocą PIT-28, musisz wiedzieć o tym, że nie odliczysz części popularnych ulg podatkowych. Mówimy tutaj o ulgach takich, jak:

  • możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej,
  • ulgi z tytułu przychodów opodatkowanych poza ryczałtem,
  • rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Używając rozliczenia w formie PIT-28 nie masz możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego wraz z małżonkiem. Małżonkowie, którzy uzyskują przychody ze wspólnej własności lub posiadania rzeczy, muszą wypełnić osobne druki PIT-28.

Prawo ryczałtu przysługuje na cały rok podatkowy. Jeżeli w kolejnym roku przekroczysz próg przychodu 150.000 euro (w przeliczeniu na złotówki), stracisz prawo do rozliczania się ryczałtem. Jeśli utraciłeś prawo w ciągu roku, musisz złożyć dwa zeznania roczne:

  • PIT-28 do 31 stycznia za rok poprzedni,
  • PIT-36 do 30 kwietnia za rok poprzedni.

 

Dowiedz się, jak unikniesz błędów w PIT-28

Deklaracja PIT-28 może sprawić trochę problemów. Jeśli obawiasz się nieprawidłowego wypełnienia PIT-u, skorzystaj z programu online. Program dokonuje obliczeń za podatnika i kieruje go krok po kroku w wypełnieniu całej deklaracji.

Samo uzupełnienie zeznania nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. System po uzupełnieniu wymaganych pól wyśle deklarację do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego. Nie musisz się obawiać o potwierdzenie złożenia Twojej deklaracji. Otrzymasz je w postaci Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *