Zwrot podatku – sprawdź, jak go obliczyć i czy przysługuje Ci w tym roku

Zastanawiasz się, jaki zwrot podatku przysługuje Ci za 2018 rok? Nie wiesz, czy dobrze wypełniłeś zeznanie podatkowe i czy możesz je bez obaw złożyć u fiskusa? Wiedz, że nie każda nadpłata PIT do Ciebie wróci. Zobacz, w jakich sytuacjach przysługuje Ci zwrot podatku i ile możesz na niego czekać.

Z czego wynika zwrot podatku?

Zwrot podatku jest podstawowym prawem podatników. Mają oni obowiązek regulowania podatków o wartości, którą przewidują przepisy prawa. Odprowadzenie zbyt wysokiej kwoty lub odprowadzenie podatku, gdy nie było takiej potrzeby, skutkuje zwrotem podatku przez państwo. Osoba rozliczająca się ze swoich dochodów może oczekiwać do 90 dni na wypłatę nadwyżki rozliczenia z fiskusem. Pieniądze można otrzymać na dwa sposoby:

 • w gotówce (poprzez udanie się do kasy urzędu skarbowego lub otrzymanie pieniędzy przez przekaz pocztowy),
 • przez przelew bankowy (otrzymany na konto bankowe podane przy złożeniu formularza ZAP-3 lub CEIDG-1).

Kiedy otrzymasz zwrot podatku?

Zwrot podatku należy Ci się, gdy w deklaracji rocznej wykażesz nadpłatę. Otrzymasz zwrot podatku, jeśli w poprzednim roku:

 • płatnik pobrał od Ciebie nienależny podatek,
 • zostały Ci pobrane wyższe zaliczki, niż wynikało to z obowiązku podatkowego,
 • korzystałeś z ulg podatkowych (np. ulgi na dziecko czy ulgi internetowej).

Możesz natrafić na sytuację, w której Twój zwrot podatku nie będzie możliwy, a dodatkowo będziesz musiał uregulować niedopłatę do Twojego urzędu skarbowego. Jeśli w zeznaniu rocznym wykażesz niedopłatę, będziesz musiał zapłacić właściwą kwotę przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej. Po tym czasie urząd przystąpi do odliczania zaległych odsetek.

Zastanawiasz się, w jakiej sytuacji będziesz musiał uregulować niedopłatę podatku dochodowego? Jeśli wpłacałeś zaliczki na podatek według skali dochodowej I stopnia, a przekroczyłeś II próg dochodu rocznego, wystąpi niedopłata podatku dochodowego.

Pamiętaj jednak, że zwrot podatku nie nastąpi przy każdej kwocie. Jeśli nie przekroczy ona 8,70 zł to, nie zostanie Ci zwrócona.

Zobacz, gdzie jest Twój zwrot podatku

Po złożeniu zeznania podatkowego sprawdź, jaki zwrot podatku Ci przysługuje i kiedy możesz spodziewać się jego otrzymania.

Możesz to zrobić za pomocą następujących kroków:

 • otwierasz stronę finanse.mf.gov.pl,
 • klikasz w przycisk portal podatkowy,
 • klikasz w przycisk e-deklaracje,
 • wybierasz wyszukiwarkę w kolumnie po lewej stronie ekranu,
 • klikasz w przycisk zwrot nadpłaty PIT,
 • podajesz swoje dane identyfikacyjne (PESEL lub NIP i kwotę przychodu za 2017 rok).

Kwotę przychodu możesz odczytać z formularza PIT. W zależności od rodzaju deklaracji znajduje się ona w różnych miejscach, przykładowo dla PIT-37 jest to pozycja 64 i 95. Po wykonaniu powyższych kroków i wybraniu odpowiedniego dla Ciebie urzędu skarbowego pojawi się informacja o tym, na jakim etapie znajduje Twój wniosek podatkowy.

Jeśli nie otrzymasz nadpłaty podatku z urzędu skarbowego w terminie 90 dni, masz prawo ubiegać się o odsetki za zwłokę w wysokości 8% w skali roku. Musisz mieć na uwadze, że gdy urząd skarbowy poprosi Cię o korektę, to czas naliczania zwrotu biegnie od początku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *